Ayak Şişmesi Tedavi Yöntemleri

Ayak Şişmesi Tedavi Yöntemleri

Birçoğumuzun ortak sorunu olan Ayak şişmesi neden olur ne iyi gelir sorusuna ek olarak Ayak şişmesi nasıl geçer,  Ayak şişmesine tuzlu su, Ayak şişmesi için hangi doktora gidilir gibi soruların yanıtını bu post altında cevaplamaya çalışacağız.

Ayak Şişmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Kocaoğlu’na göre ayak şişmelerinde bir kaç gün ayakların şişliği için bazı çözümler uygulanmalı eğer geçmiyorsa; çift taraflı şişmelerde; dahiliye hekimine gidilmeli, kalp ve böbrek muayenesi yapılmalıdır. Yada şişmeler olduğunda varitöz şişmeler yani damarlarda kabarmalar olduğunda yada farklı bir durumda Kalp cerrahına varis olabileceğinden başvurmakta fayda vardır.

Ayak Şişmesi Neden Olur?

Ayak şişmesi; uzun süre ayakta durma, dolaşım sisteminin yetersiz olması, gebelik, uzun süre hareketsiz kalmak veya incinme, burkulma sonucu ortaya çıkar.

  Tedavi için, önce sebebi tespit etmek gerekir.

  Sebep, dokularda su toplanmış ise: aşağıdaki reçeteler uygulanır.

Ayak Şişmesi Nasıl Geçer?

Reçete:1– Malzeme: Atkuyruğu ,  Biberiye, Ardıç yemişi, Yavşanotu, Yaban mürveri,  Su.

Hazırlanışı: 6 su bardağı suya; 1 tatlı kaşığı atkuyruğu, 1 tatlı kaşığı biberiye, 1 tatlı kaşığı ardıç yemişi, 1 tatlı kaşığı ardıç yemişi, 1 tatlı kaşığı yavşanotu ve 1 tatlı kaşığı yaban mürveri konur.

* Kaynatılır; ince ve temiz bir tülbentten süzülür. Günde 3 kere birer çay bardağı  içilir.

**Ayaklar, yorgunluktan şişmişse; aşağıdaki reçeteler uygulanır:

Reçete:2– Malzeme: Mürver yaprağı, Tuz, Su.

Hazırlanışı: 8 su bardağı suya; 1 avuç ufalanmış kuru mürver yaprağı ve 1 tatlı kaşığı sofra tuzu konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Ayaklar, içine sokulup, su ılınıncaya kadar ovulur.

Reçete:3Pelin, Su.

Hazırlanışı: 8 bardak kaynak suya; 1 avuç ufalanmış pelin konur. 15 dakika bekletildikten sonra süzülür. Ayaklar, suyun içine sokulup, 15 dakika bekletilir.

**Ayrıca, kaval kemiğinin arka kısmını, yukarıdan aşağı doğru ovmak da çok faydalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?