Civan Perçemi Faydaları

Civan Perçemi Faydaları

Bileşikgillerden; çeşitli türleri olan, bir kır bitkisidir. Kuru topraklarda, yol kenarlarında yetişir. Yaprakları uzun ve parçalıdır. Çiçekleri beyaz ve pembedir. Kandil şeklinde gruplaşmışlardır. Kokusu çok güzeldir. Hekimlikte; Dal, yaprak ve çiçekleri kullanılır. İçinde; ‘Achillein‘ denilen acı bir madde vardır. Kuru toprakları seven, yaz aylarında beyaz çiçek açan tüylü bir bitkidir. Yaprakları uzun ve parça parçadır. Bu ot çayırlarda, dar tarlalarda ve yol kenarlarında yetişir. Temmuz- eylül aylarında kesilerek demet yapılır ve kurutulur. Kurutulduktan sonra da hava almayan kaplarda muhafaza edilir.

İçersinde etken madde olarak sabit ve uçucu yağlar bulunduran civanperçemi yapısında acı bir glikoz da bulundurur. Civanperçemi farklı yörelerde değişik isimlerle anılmaktadır. Örneğin kandil çiçeği, bin bir yaprak otu, yara otu, kaysum, ak yavşan, akbaşlı, baytaran, buyucan, barsama otu, yavşan, kandil çiçeği, kabe süpürgesi, pire otu, tabarin, achillea millefolium gibi isimler kullanılmaktadır. Civanperçemi ismini ayrı olarak da yazıldığı görülmektedir. Genellikle demlenerek suyu içilmektedir. Bir çok hastalıkta şikayetin giderilmesi için önemli rolü vardır.

Civan Perçeminin Faydaları

  Civanperçemi sindirim sistemini rahatlatarak hazımsızlığı giderir. Anemi olarak bilinen kansızlığı giderir ve kanı temizler. Akciğerden gelen öksürüğün durdurulmasında etkilidir. Balgam söktürücü olarak da son derece faydalıdır.

Baş dönmesi, bulantı ve burun kanaması şikayetlerini de giderir. İshali keser. İdrar söktürücü özelliği vardır.

Özellikle bayanlar için güzel bir cilde sahip olmak son derece önemlidir. Düzenli aralıklarla demlenen civanperçemi çayının yüze uygulanması kusursuz cilt için birebirdir. Civanperçeminin Faydaları arasında soğuk algınlığı, Boğaz ağrısı gibi kış hastalıklarına iyi gelmesi de vardır. Aynı zamanda bu şifalı bitki regl ağrılarını da hafifletmektedir. Menopoz döneminde ise terleme, ateş basması, daralma durumlarını azalttığı bilinmektedir.

  Civan Perçemi Otu Nasıl Tüketilir

  Yumurtalık iltihabı, rahim akıntıları gibi şikayetlerde civanperçemi bitkisinden elde edilen oturma banyoları faydalı olacaktır. Miyom denilen kas yapılı urlarda da oturma banyoları faydalı olacaktır. Oturma banyolarının yanında civanperçemi çayı içmek de son derece faydalı olacaktır. Bu bitkinin akciğer kanamalarına olan faydası da bilinmektedir. Eğir kökü ile civanperçemi birlikte kullanıldığında akciğer kanserinin yenilmesinde süreci hızlandırır.

Civanperçemi bir litre su ile kaynatıldığında bel ağrılarına iyi gelir. Elli gram kadar civanperçemi otunu kaynayan suya ekleyerek beş on dakika kadar beklemiş ve süzülür. Günde iki bardak içilir.

Madde Halinde Civan Perçemi Faydaları

 • Hazımsızlığı ve kansızlığı giderir.
 • Kanı temizler.
 • Balgam söktürür.
 • Öksürüğü keser. Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.
 • Sinirleri ve vücudu kuvvetlendirir.
 • Bağırsak ve mide gazlarını giderir.
 • İshali keser.
 • Basur memelerini tedavi eder.
 • Adet gecikmelerinde, basur memelerinde haşlanıp suyu kaşık kaşık içilirse şifa verir.
 • Kızamık, boğmaca, raşitizm, albasması, aybaşı gecikmesi ve kemik hastalıklarında faydalıdır.
 • İdrar söktürür.
 • Yaraları iyileştirir.
 • Beyine kan gitmesini sağlar. Lohusa humması hastalığına iyi gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?