Cüzzam Hastalığı Ve Tedavi Yöntemi

Cüzzam Hastalığı Ve Tedavi Yöntemi

Cüzzam Nedir, Cüzzam hastalığı tedavisini kim buldu, Cüzzam hastalığı hala var mı, Cüzzam ne demek gibi soruların cevabını bu post altında detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Cüzzam Nedir?

 ”Miskin hastalığı”  diye de biline cüzam, bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde,” Lepra”  denir. Bugün hala bu hastalık tedavi edilmektedir. Hastalık mikrobu, deride birtakım urlarla başlar, yer yer kangrenler yapar.  Hastada titreme, uyuklama ve zaman zaman ateş nöbetleri görülür. Hastalık; doktor kontrolüne alınıncaya kadar, çocukların yaklaşması tehlikedir. Bugün, ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır.  

Cüzzam Hastalığını Kim Buldu

Armauer Hansen isimli bir bilim adamının 1876’da cüzzam mikrobuna rastlamıştır. Ülkemizde Prof. Dr. Türkan Saylan tarafından bir çok hasta tedavi edilmiştir ve cüzzam için Türkan saylan öncülüğünde ‘Cüzzamla Savaş Derneği’ kurulmuş ve karış karış Anadolu dolaşılarak cüzzam hastalığıyla savaşılmıştır. Fakat hastalık o kadar eskiye dayanmaktadır ki aslında bu hastalığın tedavisini kim bulmuş hangi tarihte böyle bir hastalık çıkmış ve kimler tarafından yayıldığı tam olarak belli değildir. M.Ö 600’lü yıllarda yazılı kaynaklara göre bu hastalık kayıtlanmış Hint, Mısır ve Çin gibi ülkelerin ise M.Ö  16-13. yüzyıllarda bu hastalığı tanıdıkları varsayılmıştır. Yani tamamen bilinmeyen bu hastalık rivayete göre Hindistan Büyük İskender’in askerleriyle kimisine göre de Roma askerleriyle yayıldığı söylenmektedir.

Cüzzam Hastalığı Tedavisi için eskiden aşağıdaki reçeteler kullanılırdı:

Reçete:1– Malzeme: Nergis çiçeği, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya, 2 tutam nergis çiçeği konur. Kaynatılıp, süzülür. Günde 3 kere birer bardak içilir.

Reçete:2– Malzeme: Tereyağı, Zeytinyağı.

Uygulanışı: Sabah aç karnına, 1 çorba kaşığı tuzsuz tereyağı yenip, üzerine 1 kahve fincanı saf zeytinyağı içilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?