Hindistan Cevizi Faydaları

Hindistan Cevizi Faydaları

Hindistan cevizi nasıl yenir? Hindistan cevizi nasıl kırılır? Hindistan cevizi faydaları, Hindistan cevizi suyu, Hindistan cevizi sütü, Hindistan cevizi nasıl açılır sorularının yanıtlarını bu konu altında bulabilirsiniz.

Pastalardan tatlılara, meyvesinden suyuna, yağından özüne kadar çeşitli kullanım yeri olan hindistan cevizi tam anlamıyla bir şifa kaynağı.  Besleyici, güçlendirici, yüksek besin değerlerine sahip olan bu meyvenin faydalarını ve kullanım alanlarını saymaya günler yetmez. İçerdiği yağ hem fiziksel hem de kimyasal özelliği bakımından tereyağına çok benzer. Tropik bölgelerde yetişen bir ağaç meyvesidir. Kabuğu oldukça sert, içi ise sütlü ve yine beyaz sert bir özden oluşur. Yüksek miktarda su içermesi onu diğer meyvelerden ayıran bir başka özelliğidir ancak bu suyun içilebilmesi için iyice olgunlaşmadan toplanmalıdır. Olgun halinde de bir miktar su bulunur ve de bu su tohum olarak kullanılabilir. Etli kısmına copra adı verilir. Kozmetikte, ilaç sanayide ve mutfakta yer bulur.

Hindistan Cevizinin Faydaları

Hayatımızın hemen her alanında karşımıza çıkan bu eşsiz meyve hindistan cevizinin faydaları ise yine kullanım alanı gibi oldukça geniştir. Toz halini tatlı türlerinde kullanabiliriz. Kabuğu ve yaprakları mobilya ve dekorasyonda tercih edilebilmekte. Yağ formu ise yemek yapımında, kozmetik sanayide, saç maskesinde, yüz maskesinde, kepeğin önlenmesinde, cilt enfeksiyonlarının giderilmesinde, mantar tedavisinde, cildi nemlendirmede ve korumada kullanılır. Grip, hepatit, kızamık gibi hastalıkların sebep olduğu virüsleri öldürmekte, kemik erimesine karlı korumada, vücuttaki iltahabı azaltmada, metebolizmayı hızlandırmada, kolesterolü dengelemede, diş ve kemik gelişimini desteklemede de oldukça güçlü bir şifa kaynağıdır. Son yapılan araştırmalara göre ise Alzheimer hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.

Hindistan Cevizi Nasıl Tüketilir

Peki bu eşsiz meyve hindistan cevizi nasıl tüketilir? Yağ formunda satılan hindistan cevizleri yüz ve saç maskesi olarak sayısız tarifte ana malzeme olarak kullanılıyor. Bu tarifler dışında da yağını saçınıza  maske olarak yedirip bir saat kadar bekletip ilk önce şampuanı yedirmek suretiyle yıkayabilirsiniz. Saçınızın ne kadar yumuşadığını ve sağlıklı göründüğünü anında fark edeceğinize eminiz. Hindistan cevizi yağını aynı zamanda nemlendirici bir krem olarak ta ellerinize yüzünüze özellikle dirseklerinize ayak topuklarınıza sürebilirsiniz. Meyvesini yemesi biraz zor olsa da kabuk kırma işlemini dikkatli bir şekilde tamamladıktan sonra önce sütünü içmek suretiyle daha sonra içindeki beyaz etli kısmı doğrayıp tüketebilirsiniz. Kurutulmuş halini tatlılarda pastalarda kullanabilir kabuğunu da dekorasyonda değerlendirebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır Ve Yenir?

Öncelikle meyve üzerinde çalışma yapmadan büyük bir tepsinin içerisine cevizimizi koyalım. Sonrasında Hindistan cevizini yiyebilmek için öncelikle üzerinde bulunan 3 noktadan birini tornavida yada sivri sert bir cisimle delip içerisinde ki hindistan cevizi suyunu (hindistan cevizi sütü) boşaltmanız gerekmektedir. Suyu boşalan hindistan cevizini alıp üzerinde dilerseniz satır yada dilerseniz çekiçle yumuşak darbeler atarak cevizi kırabilirsiniz. Fazla sert vurmamanız gerekir  yoksa parçalanabilir. Hafif vuruşlar sonucunda çatlaklar oluşacak o çatlakları takip etmeniz hindistan cevizini yemek için yönlendirecek ve rahatça cevizi kırabileceksiniz.

Hindistan Cevizi Nasıl Kırılır Videolu Anlatım

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?