Ihlamur Faydaları

Ihlamur Faydaları

Şifa kaynağı Ihlamur faydaları, ıhlamur nasıl yapılır, ıhlamur nasıl tüketilir? Ihlamur nedir? Ihlamur çayı nasıl yapılır gibi merak ettiğiniz soruların cevabını bu konu içerisinde bulacaksınız.

Her hastalığın veya rahatsızlığın doğada bir ilacının olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Zaten ilaç sanayide de bitki özlerinden faydalanılmıyor mu? İşte o mucize bitkilerden biri daha karşımızda; Ihlamur! Çok güçlü bir antibiyotik, özellikle kış aylarında bizi yatağa düşüren soğuk algınlığının en güçlü düşmanı. Tilia olarak bilinen ıhlamur ağacından elde edilen bu bitki ılıman iklimlerde yetişir. Ağacı güçlü ve yumuşak kokulu çiçekler açabilir. Çiçeklerinde bulunan yağ aromatik bir tat barındırır. Ihlamur çayı geleneksel olarak sinirleri yatıştırmak kaygı gidermek için kullanılsa da kullanım alanı ve şifası bir o kadar çoktur. Çiçekler bahar aylarında açar ve ve yine bu mevsimde toplanır kurutulur. Kurutulmuş çiçekler hafif tatlı ve yapışkandır.

Ihlamurun Faydaları

Saymakla bitmez ama bir kaçını saymaya çalışalım. Ihlamurun faydaları; terlemeyi sağlar, öksürüğü hafifletir, gribe ve nezleye iyi gelir, soğuk algınlığı ve üst solunum yolları tedavisinde ve enfeksiyonlarında güçlü bir antibiyotik olarak kullanılır, migreni hafifletir, kaygıyı stresi azaltır, anksiyete bozukluğunda ve depresyonda tedaviye yardımcı olur, rahatlatır gevşetir uyku sorunlarını çözer, ishali keser, kan basıncını düşürür, karaciğere faydalıdır, damar sertliğine karşı tedavide yardımcı olarak kullanılır, sindirim sistemine karşı güçlü koruma sağlar ve daha iyi çalışmasını sağlar, kas ağrılarına iyi gelir, safra kesesini tedavi eder, boğaz ağrısını hafifletir, hazımsızlığa faydalıdır, kalp çarpıntısına iyi gelir, toksin ve ödem atmaya yardımcı olur. Ihlamur çiçeği ile hazırlanan cilt kremleri, kaşıntılı deri hastalıklarının hafifletmek için kullanılır.

Ihlamur Nasıl Tüketilir

Ihlamur nasıl tüketilir buna gelirsek ıhlamur çayının buharı burun tıkanıklığını açmaya yararken, sıcak çay boğaz ağrısını, öksürüğü alır. Ihlamur çayı, C vitamini kaynağı olan limon suyu ile birlikte tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Yemeklerden bir saat kadar sonra tok karna çayı içilmelidir. Bardak başına tepeleme bir çay kaşığı kurutulmuş ıhlamur kullanılır. Kaynamış suda ıhlamurun dibe çökmesi beklenir ve demlenme tamamlandıktan sonra süzülerek içmeye hazır hale getirilir. Şeker ile tatlandırmak zararlı olduğundan bal veya pekmez ile tatlandırılabilir. Odada rahatlatıcı bir hava olmasını istiyorsanız kaynar su dolu bir leğene 1 avuç ıhlamur atarak odanın bir köşesine koyup buharının odaya yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Ihlamur Nasıl Yapılır

Ihlamur nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında çok basittir. Kaynar suyun içerisine bir tutam ıhlamur koyup 5 dakika bekleyebilirsiniz yada bir demlik ebadına göre göz kararı kaynar suyun içine ıhlamuru atıp 5-10 dakika demlenmesini bekleyip demlendikten sonra içine tercihinize göre bal, limon yada sadece limon ile tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?