Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan otu faydaları, Isırgan otu nasıl tüketilir, Isırgan otu nedir, Isırgan otu ne işe yarar, Isırgan otu ne için kullanılır gibi soruların cevabı ve fazlası için doğru adreste doğru konuyu okuyorsunuz.

Isırgan Otu yaprakları üzerinde ince tüyler bulunan dokunulduğunda cildi tahriş eden kimyasallar maddeler içermektedir. Bu sebeple taze ısırgan otuna çıplak ellerle dokunmaktan kaçınılması gerekir. Çünkü gerçekten çok acı vericidir. Buna rağmen sağlığa çok iyi gelmesi nedeniyle çok uzun zamanlardır kullanılmaktadır.

Isırgan otunun bilimsel ismi Urtica dioica’dır. Özellikle batılı eczacılar tarafından sıklıkla ilaçlara ham madde olarak kullanılmaktadır. Avrupa ve Kuzey Amerika ile Asya’nın soğuk bölgelerinde yetişen ısırgan otunun boyu bir metreye kadar uzayabilmektedir. Doğal olarak, kendiliğinden ve belirli bir uğraş olmadan yetişmektedir. Koyu yeşil yapraklar sahiptir ve bu yapraklar üzerinde tırtıllar bulunmaktadır. Mevsim ayırt etmeden tüm yıl boyunca yetişebilir. Haziran ayında çiçek açar ve çiçekleri Eylül ayına kaçar kalır.

Isırgan Otunun Faydaları

  Isırgan otu, böbreklerin çalışmasını teşvik ederek idrar söktürür. Aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde kullanılır. İçeriğinde bulunan demir sayesinde kansızlığa iyi gelir ve anemi tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. İçerdiği detoks maddeleri sayesinde bütün organları özellikle sindirim sistemini temizlemektedir. Böbrekleri, karaciğeri temizler. Öksürüğün kesilmesine yardım olur. Kış hastalıkları olarak bilinen soğuk algınlığı, nezle, grip hastalıklarında kullanıldığında hastalığın seyrinin yavaşlatır. Saman nezlesini tedavi eder. Sindirim sorunu çeken kişilerin düzenli kullanımda bu rahatsızlığı ortadan kalkar. Isırgan Otunun Faydalarından birisi de egzamanın iyileşme sürecini hızlandırmasıdır.

Isırgan otu, saçları kökten uca kadar besler ve canlı görünmelerini sağlar. Hastalık kapıya gelmeden önce kullanılırsa direnci arttırır ve hasta olmayı önler. Çay olarak içildiğinde pankreasa direk etki yapar ve hızlı bir şekilde kan şekerini düzenler. Regl donemi ağrılarını hafifletir.

Isırgan Otu  Nasıl Tüketilir

  Özellikle hamilelikten sonraki lohusa döneminde tüketilmesi çok faydalıdır. Süt yapımını arttıran ısırgan otu aynı zamanda sütün kalitesini de arttırmaktadır.

Isırgan otu diğer bitki türleri gibi kaynatıldıkça veya sıcak gördükçe vitamin değerlerini kaybeden bir bitki değildir.  Bu nedenle yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir hatta sarması yapılabilir. Kabızlık sorunu çekildiğinde ısırgan otu çayı hazırlanıp aç karnına içilmesi olumlu sonuç verecektir. İçerisinde ısırgan otu bulunan suya ayaklarını koymak ve mesaj yapmak da romatizma ağrılarınızı hafifletecektir. Isırgan Otu Nasıl Tüketilir sorusuna başka bir öneri de gargara yapmaktır. İçerisine ısırgan otu konularak kaynatılan su soğuduktan sonra gargara yapılması ağız sağlığı için iyi olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?