Karpuz Faydaları

Karpuz Faydaları

Karpuz çekirdeği, kabuğu ve her şeyiyle insanın önüne serilmiş harika bir meyvedir. Karpuzun faydaları, karpuz nelere iyi gelir gibi karpuz hakkında bilgileri bu postumuz altında bulabileceksiniz.

Karpuz, çiçekleri sarı renkte açan, içerisinde bolca çekirdek bulunan bir meyvedir. Kabuğu sert olan karpuz meyvesinin yaprakları da sert, parçalı ve geniştir. İnsan sağlığı ve beslenme bakımından iştah açıcı ve sıcak havada serinletici bir üründür. Şeker içerir. A, B, C vitaminleri ile demir, potasyum ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Ancak yağ, protein ve kalori bakımından zengin değildir. Doğa ile uyumunun çok yüksek olması nedeniyle dünyanın yaklaşık her tarafında yetişebilmektedir. Ülkemiz de karpuz yetiştirmede dünyada önemli bir yere sahiptir. Karpuz deyince hemen hemen herkesin aklına düşen ilimiz Diyarbakır’dır.

Karpuzun faydaları

Vücudu kansere karşı en fazla koruyan maddeler arasında A ve E vitaminleri sayılmaktadır. Karpuzun bileşiminde bulunan laykopen maddesi ise; kansere karşı koruyuculuk bakımından A vitaminine kıyasen 2 kat; E vitaminine kıyasen 10 kat daha fazladır. Bu madde, bir antioksidan olarak zararlı toksinlerin sağlıklı doku ve organlara yapışmasına mani olur. Doku ve organlara bağlanmak suretiyle zararlı maddelere karşı adeta bir kalkan oluşturur. Bu özelliği ile karpuz, kanser hastalığına karşı koruyucu besinlerden bir tanesidir. Bu ise karpuzun faydaları bakımından en dikkat çeken özelliğidir. Sık sık tuvalete çıkılmasına sebebiyet vererek atıkların vücuttan daha sık atılmasına yol açar. Hazmı güçlendirmekte ve sindirimi kolaylaştırmaktadır. Hazımsızlık söz konusu ise bir kaç dilim tüketilmesi yardımcı olabilir.

Karpuz nasıl tüketilir?

Peki vücut için bu kadar önemliyse, vücuda pozitif yönde etki edebilmesi için karpuz nasıl tüketilir? Eğer karpuz, yemeklerden önce tüketildiği takdirde vücut açısından çok daha iyi sonuç verir. Yaz aylarında bol karpuz tüketmek, böbrek ve mesane taş ve kumlarının dökülmesinde çok büyük yarar sağlar. Karpuz yenildiğinde içeriğindeki antioksidan özelliği yardımıyla cilde çok iyi gelmektedir. Karpuz suyu cilde tatbik edildiği takdirde cildi rahatlatarak gevşetir. Karpuz hem yenerek ve cilde tatbik edilirse cilt renginin açılmasına neden olur. Ayrıca yeni hücreleri uyarıcı özelliğinden dolayı yaşlanmayı geciktirmede pay sahibi olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?