Lavanta Faydaları

Lavanta Faydaları

Kokusu ile ününe ün katmış Lavanta bitkisi; gerek Lavanta faydaları, lavanta kurusu, Lavanta tohumu, Lavanta nasıl yetiştirilir gibi konularla googlede geniş bir arama kitlesine sahip. Bizde bu soruların bazılarını sizler için yanıtlamaya çalıştık.

Lavanta kokusuyla ünlenmiş, çok güzel nadide bir çiçektir. Parfüm sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda sağlık açısından önemlidir.

Lavanta ismini Akdeniz bölgesinde Latince’de yıkamak anlamına gelen Lavare kelimesinden almaktadır. Lavanta daha çok yüksek ve kırsal bölgelerde yetişmektedir. Yaprakları yeşil ve gridir. Boyu 40-50 santime kadar uzamaktadır.

Ülkemizde lavanta Karabaş otu olarak da bilinmektedir. Ayrıca içerisinde çok fazla uçucu yağlar bulunmaktadır. Verdiği hoş koku insanları sakinleştirmeye yardımcı olur.

Lavanta çiçeği çok eski zamanlardan beri tıb biliminde kullanılmaktadır. İkinci Dünya Savaşında İngiliz askerleri güneş çarpmasından korunmak için şapkalarına koymuştur.

Bazı hastaneler ise dezenfekte etmek için kullanmıştır lavantayı.

Lavantanın Faydaları

  Bu kadar eski zamanlardan beri kullanılan lavantanın Faydalarından bahsetmek gerekirse en başta yaydığı güzel koku sayesinde insanları sakinleştirmesi söylenebilir. Lavanta A ve C vitamini açısından oldukça zengin olduğu içim etkili bir antioksidan görevi yapmaktadır.

Özellikle içerdiği yağlar sayesinde cilt problemlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Cilt problemlerinin başında gelen akne sorununa çözüm olmaktadır.

Lavanta saç sağlığı için de önemlidir. Saçlarınıza bakım yapar ve canlı, parlak olmasına yardımcı olur.

Çok eski medeniyetlerde uykusuzluğa çözüm olması için yastığa lavanta konularak uyunurmuş. Lavanta başarısına iyi gelmektedir. Ayrıca sindirim sistemini destekler.

Lavanta   Nasıl Tüketilir

  Lavanta çayı demlenip içildiğinde insana huzur verir.lavanta çayının içimi bağırsak bozukluklarını tedavi eder. Sindirim sıkıntılarını ortadan kaldırır. Lavanta yağıyla mesaj yapıldığında ağrılar azalır. Lavantanın sindirime sağladığı katkı nedeniyle lavanta çiçeğinin tomurcukları çorbalara baharat gibi eklenebilir.

Lavantalar yaraları iyileştirme özelliğine sahiptir, lavanta yağı ya da direk kendisi yaralı bölgeye sarıldığında iyileştirmektedir. Aynı zamanda antibiyotik özelliği vardır.

Kulak arkasına veya göbek altına uygulanan lavanta yağı, mide bulantısını kesecektir. Bağırsakları temizlemek için de yoğurda bir miktar lavanta katarak tüketmek gerekir. Kas ağrıları için ise lavanta banyosu rahatlama sağlar. Onu yapacak vaktimiz olmazsa süte eklenen bi kaç damla lavanta yağı da aynı etkiyi yapar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?