Papatya Faydaları

Papatya Faydaları

Seviyor sevmiyor yapmaktan öte Papatyanın faydaları saymakla bitmez. Papatya çiçeği  çeşitleri kendisi yada  sapı ile insan hayatından geçmişten bugüne şifa dağıtmaya devam ediyor.

Papatya, yüzyıllardır uyku sorunlarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıklarında şifa verdiği bilinen papatyanın Faydaları yirmi yıldır yapılan yapılan deneylerle de kanıtlanmıştır. ABD merkezli bir araştırma şirketine göre günde ortalama bir milyon bardak papatya çayı içilmektedir. Papatya bitkisinin bu kadar popülerlik kazanmasında ilaçların içine dahil olması da etkilidir. Papatya bir çok çeşiti bulunan bir bitkidir. Çoğumuza papatya denildiğinde aklına gelen papatya Alman papatyasıdır. Alman papatyasından sonra popüler olan papatya türü ise Roma papatyasıdır.

Papatya uzun yıllardır çok farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Uyku bozuklukları, romatizma ağrıları, sindirim sorunları, deri rahatsızlıkları bunlardandır. Ayrıca papatya çayı tüketimi kaygıyı azaltır, stresi giderir. Mide için de sindirim sistemini çalıştırdığı için önemlidir. Boğaz ve diş ağrısında kullanılır.

Papatyanın Faydaları

  Bu bitkinin neredeyse sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Papatyanın Faydaları arasında yüksek fosfor içeriği sayesinde kemikleri güçlendirmesi sayılabilir. Bilinen en yaygın kullanımı sakinleştirici etkisi veren çayının tüketimidir. Antioksidan etkisi sayesinde kanser tedavilerinde yardımcı bitki olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Papatya, cilt iltihaplanmalarında ve cilt yağlanmalarında da çözüm olan bir bitkidir. İltihap önleyici özelliği vardır. Ayrıca mide kaslarını kuvvetlendirir ve mide kramplarını giderir. Mide bulantısını kestiği de bilinmektedir.

Adet dönemlerinde ki ağrılara da bir fincan papatya çayı iyi gelecektir. Strese bağlı baş ağrılarını da yok eder.

Papatya Nasıl Tüketilir

  Papatya en çok çay olarak tüketilmektedir. Mevsiminde toplanan kurumuş papatya nasıl Tüketilir sorusunun cevabı genelde kaynatılarak olur fakat papatya hassas bir bitki olduğu için kaynatıldığında etkisini kaybedebilir. Bu nedenle önceden kaynatılan bir bardak suya birkaç tane kurumuş papatya çiçeği atılır. Beş on dakika bekletilir. Ilık bir şekilde tüketilir. Tatlandırılmak istenilirse bal kullanılabilir.

Papatya ortasında bulundurduğu aktif birleşenler sayesinde cilde çok iyi gelmektedir. Demlenen papatya çayını içmek yerine soğuk bir şekilde yüz yıkama suyu olarak kullanılabilir. Aynı şekilde saç yıkama suyu olarak kullanıldığında saçlara doğal bir parlaklık verir ve saç diplerini besleyerek sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

Papatya Çeşitleri

  • Kel papatya
  • Köpek papatyası
  • Alman papatyası
  • Beyaz papatya
  • Sarı papatya
  • Dağ papatyası
  • Çayır papatyası
  • Büyük papatya (Öküzgözü olarak da bilinir)
  • Mayıs papatyası
  • Yalancı papatya

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?