Sarımsak Faydaları

Sarımsak Faydaları

Sarımsak faydaları eski çağlardan beri herkes tarafından bilinmektedir. Bazıları kendince Sarımsak Yutmak, Sarımsak günde kaç diş tüketilmeli, Sarımsak nasıl tüketilir, Sarımsak yutmanın faydaları gibi soruların yanıtını aramaktadır. Sizleri bu soruların bazıları ile ilgili bilgilendirmek isteriz.

Sarımsak, yüzyıllardır hem sofralardaki yemeklere lezzet vermesi için hem de farklı hastalıklara şifa vermesi için kullanılan bir bitkidir. Arkeolojik kayıtlara göre sarımsak insan var olduğundan beri kullanılan bitkilerden biridir. Üretiminin çok olması sebebiyle çok fazla alım-satımı olmayan sarımsak bir çok alanda kullanılmaktadır. Kaynaklara göre Keops piramidinin yapılışı sırasında inşaat işçilerine fazlaca sarımsak yedirmişlerdir. Mısırlı’lar sarımsağı ölüme bile karşı bir bitki olarak bilmektedir.

Zambakgillerden olan sarımsak, keskin kokusu ve acımsı lezzetiyle yemeklere tat katmaktadır. Yemeklere lezzet verdiği kadar sağlık da vermektedir. Sarımsak çok kuvvetli bir vitamin deposudur. Aynı zamanda yapısında uçucu yağlar ve bol miktarda allil sülfür vardır.

Sarımsağın Faydaları

  Sarımsağın en bilindik özelliği salgın hastalıkları engellemesi ve yayılmasına izin vermemesidir. Kanser hastalığında ve damar hastalıklarına karşı etkili bir bitkidir. Sarımsak yara ve sivilce gibi iltihaplı cilt sorunlarını gidermektedir. Düzenli sarımsak tüketimi kramp sıkıntısını yok eder. Sarımsak temizleyici özelliği sayesinde bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri yok eder ve midede rahatlama sağlar. Nezle grip gibi rahatsızlıklarda sarımsak tüketimi hastalığın seyrini yavaşlatmakta ve tedavi etkimektedir. Yüksek tansiyon hastaları için tavsiye edilen sarımsak tansiyonu düşürmektedir. Sarımsağın Faydaları bu kadar değildir. Sarımsak cinsel gücü arttırır. İdrara çıkma sıkıntısı olanlara yardımcı olur. Vücuda yaklaşan sivrisinek ve haşereleri uzaklaştırır. Kabızlığı engeller.

Sarımsak Nasıl Tüketilir

  Sarımsağın çiğ olarak çiğnenerek yutulması, sesi güzelleştirir. Sarımsak kan şekerini dengeler. Bu nedenle şeker hastalarına da çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Keskin kokusu ve acı tadı olduğu için tüketmekten kaçınan insanlar için sarımsak tabletleri de bulunmaktadır.

Sarımsak ekmeğin üzerinde ezilerek, içindeki esansı yapı ekmeğe geçtikten sonra ekmek yenir. Bu işlem sarımsak şurubu kullanılarak da yapılabilir. Sarımsak şurubu yapmak için yüz gram sarımsak parçalanır. İki yüz gram şeker ve iki yüz gram su içerisinde bekletilir. Bir gün sonra süzülür ve şurup elde edilmiş olur. Taze Sarımsak Nasıl Tüketilir sorusunun cevabı ise haricen kullanılabilir olmaktadır. Lapa haline getirilen taze sarımsak, yaranın üzerine konur ve yaranın iyileşmesi beklenir.

Sarımsak yutmanın yan etkileri

Sarımsak bilindiği gibi faydalı bir sebze olup bazende bize sorun çıkarabilecek bir bitkidir. Aşırı sarımsak yutma yada aşırı sarımsak tüketimi midesinde gastrit ve reflü olan kişiler tüketirken yada yutarken sarımsak tüketimine dikkat etmek zorundadır. Bu tür hastalığı olanlar günde 1 diş kullanabileceği söylenmektedir. Bu gibi hastalar tarafında fazla tüketimi sonucunda midede yada mideye giden yolda tahriş, yanma ve acı hissine yol açabilir.

İlaç Kullanan hastaların; doktoruna danışmadan sarımsak yutmaları önerilmemektedir.

Birde bebeği olmuş emziren anneler yada daha hamile olan kadınların sarımsak yutmaları sakıncalı olabilir. Bu yüzden onlarında öncelikle doktorlarına başvurmaları gerekir çünkü; bebeği olan annenin aldığı sarımsak aracılığı ile bebeğin emdiği süt acı olabilir ve buda bebekte karın ağrısı olmasına sebep olabilir.

Not: Sarımsak yutan kişilerin; sarımsak yuttuğunda karın ağrısı, mide bulantısı, kaşıntı ve vücutta kızarıklık gibi belirtileri yada belirtisi varsa sarımsak sizde yan etki yapıyor demektir. Bu gibi durumlarda sarımsak kullanmamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?